Od przyszłego roku dwa limity zwolnienia z VAT
Od stycznia 2025 r. małe przedsiębiorstwa będą mogły korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT nie tylko w kraju swojej siedziby działalności gospodarczej, ale również w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Zmiany te mają na celu uproszczenie rozliczeń podatkowych oraz wsparcie firm, które prowadzą działalność transgraniczną.
Zgodnie z obowiązującym brzmieniem art. 113 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł, mogą korzystać z tzw. podmiotowego zwolnienia z VAT.
Zwolnienie to w założeniu przysługuje małym przedsiębiorcom, których rozmiary działalności sprawiają, że wartość przeprowadzanych przez nie transakcji jest ograniczona. Wprowadzenie tego rozwiązania miało na celu wyeliminowanie trudności związanych z wypełnianiem formalności administracyjnych dotyczących VAT, przez małe przedsiębiorstwa.
Konsekwencją objęcia sprzedaży podatnika zwolnieniem podmiotowym jest to, że żadne wykonywane przez niego czynności nie są opodatkowane. Dodatkowo podatnik decydujący się na zastosowanie zwolnienia z VAT nie ma obecnie obowiązku rejestracji na potrzeby VAT oraz składania okresowych deklaracji podatkowych. Ceną za te ułatwienia jest niemożność odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabywanie przez podatnika zwolnionego towarów i usług.
W art. 113 ust. 13 ustawy o VAT przewidziano jednak pewne kategorie podmiotów, które nie są uprawnione do korzystania ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta